Haber

Blinken Kazakistan, Özbekistan ve Hindistan’a gidecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 28 Şubat – 3 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Kazakistan, Özbekistan ve Hindistan’ı ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yaptığı yazılı açıklamada Blinken, üst düzey Kazak yetkililerle ikili işbirliğini görüşmek üzere 28 Şubat’ta Kazakistan’ın Astana kentini ziyaret edecek.

Açıklamada, Blinken’in daha sonra 5 Orta Asya ülkesi, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile ABD’den oluşan C5+1 grup bakanlar toplantısına katılacağı ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Asya ülkelerinin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığı. Kendisine taahhüdünü yineleyeceği sözü verildi.

Açıklamada, C5+1 toplantısı marjında ​​bu ülkelerin dışişleri bakanları ile bölgesel ve ikili bahisleri görüşmek üzere ikili görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Bakan Blinken’in Astana’dan sonra Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gideceğini ifade eden Bakan, “Bakan gıda ve enerji güvenliği, sürdürülebilir kalkınma, uyuşturucuyla mücadele, küresel sağlık, cinsiyet eşitliği, kadının güçlendirilmesi, insani yardım konularını ele alacak. 1 Mart’ta çok taraflılığın güçlendirilmesine ve afet yardımı ve afet yardımı konularında işbirliğinin derinleştirilmesine odaklanacak olan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Yeni Delhi’ye gidecek. güçlü ortaklık.” söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu