Haber

İsrail, Gazze’deki yaralıları üçüncü ülkelerden gelen gemilere nakletmeyi düşünüyor

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Lideri Tzachi Hanegbi, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun bombardımanında yaralananların Mısır sınırında kurulan sahra hastanelerine veya denizde demirleyecek üçüncü ülke gemilerine nakledilebileceğini söyledi.

Hanegbi, basın toplantısında İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırılarına değindi.

Hanegbi, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri “Hamas ve İslami Cihad”ın merkezleri olarak gördüğünü, bu nedenle destek almamalarını sağlayacaklarını belirterek, Filistinli yaralıların Mısır’daki hastanelere veya Mısır’daki gemilere nakledilebileceğini ifade etti. Gazze Şeridi açıklarına demir atacak farklı ülkeler.

Hanegbi, İran destekli Husilerin Yemen’de İsrail’e yönelik saldırıları konusunda “hiçbir taviz verilemeyeceğini” belirterek, “saldırılarına devam etmeleri halinde düşmanlarına tepkilerini kamuoyuyla paylaşmayacaklarını” savundu.

İsrail’in ABD’den aldığı desteğe dikkat çeken Hanegbi, şöyle devam etti:

“ABD’nin siyasi arenada İsrail’in yanında yer alması çok büyük bir katkıdır. Bu bize bir ay boyunca ve bundan sonraki dönemde benzeri görülmemiş güçte bir terörle mücadele operasyonu düzenleme olanağı sağlıyor.”

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği saldırılarda yerlerinden edilen onbinlerce 1,4 milyon kişinin sığınma merkezi haline gelen hastanelerin boşaltılmaması halinde ordunun amacının bu olabileceği tehdidinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu