Haber

İtalya Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyecek

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İtalya’nın Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini ancak savaş uçağı vermeyi düşünmediğini belirtti.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaptığı görüşmenin ardından Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi. İtalyan La Repubblica gazetesinin İtalya’nın Ukrayna’ya 5 adet AMX bombardıman uçağı tedarik edebileceği haberiyle ilgili soruya yanıt veren Meloni, “Şu anda uçak tedariki masada değil” dedi.

İtalya’nın Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini belirten Meloni, Ukrayna’nın yenilgisinin “diğer Avrupa devletlerinin beklenen işgalinin önünü açabileceğini” duyurdu. Meloni, İtalya’nın Ukrayna’ya daha fazla hava savunma sistemi göndermeyi düşündüğünü belirtti.

Öte yandan Meloni, Zelenskiy ile görüşmeden önce Rusya tarafından savaş kabahati işledikleri iddia edilen Buça ve İrpin’i ziyaret etmiş ve sivillerin hayatını kaybettiği fotoğraf sergisinde gözyaşlarını tutamamıştı. Bucha Belediye Başkanı Anatolii Fedoruk, ziyareti sırasında Meloni’ye kasabada bulunan mermi ve kovanlardan yapılmış bir hatıra parası takdim etti. – Kiev

haber-efeler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu