Ekonomi

Modernize edilen 11’inci C-130 uçağı Hava Kuvvetlerine teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Erciyes Projesi kapsamında birçok birincisi gerçekleştirerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan C-130 uçaklarına yeni kabiliyetler kazandırıp, uçakları modernize ettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde harekat ve lojistik vazifelerde aktif olarak kullanılmaya devam eden 13 adet E ve 6 adet B olmak üzere toplam 19 adet C-130 uçağın aviyonik modernizasyonu kapsamında 11’nci uçağın kabulü tamamlandı.

Başkanlıkça yürütülen Erciyes Projesi kapsamında, 23 sisteme ilişkin 118 aygıttan oluşan Aviyonik Sistem Entegrasyonu, seyrüsefer subayının vazifesini üstlenen Uçuş İdare Sistemi (FMS) entegrasyonu, Link-16 entegrasyonu ve Yer Misyon Planlama Ünitesi geliştirilmesi faaliyetleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından yürütülüyor.

SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri ve panel uzmanlarının iştirakiyle toplamda 7 panelde gerçekleştirilen Sertifikasyon Heyetinde 1056 adet sertifikasyon ile 1059 adet kalifikasyon ihtiyacı incelenerek memleketler arası standartlara (FAR-25) ahenk sağlandı.

Proje kapsamında yaşanan birinciler ise şöyle sıralandı:

“İlk Ulusal Sertifikasyon Heyeti ve Sertifikasyon-Kalifikasyon Panelleri,

İlk DO-178B sertifikalı Ulusal Yazılım (OFP),

İlk Ulusal Uçuş İdare Yazılımı (FMS),

İlk RNP-1, RVSM, CAT-II ILS, RNAV GPS Approach Uygulamaları,

İlk Birlikte Çalışabilirlik Kapsamında Link-16 Entegrasyonu,

İlk Türk Hv.K.K.lığı Özel Teknik Kitap (ERC-TO Seti),

İlk Üretim Tertibi Yeterlilik Onayı (ÜrOYO),

İlk Tasarım Tertibi Yeterlilik Onayı (TOYO),

İlk Tamamlayıcı Tip Tasarım Onay Dokümanı,

İlk Uçuşa Elverişlilik Sertifikası.”

Kalan uçakların da 2023 ve 2024’te modernizasyon faaliyetlerinin tamamlanarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

“Havadaki gücümüze güç katmaya devam edeceğiz”

Açıklamada, projeye ilişkin görüşlerine yer verilen İsmail Demir, şunları kaydetti.

“Erciyes Projesi kapsamında birçok birincisi gerçekleştirerek Komutanlığımız envanterinde yer alan C-130 uçaklarımıza yeni kabiliyetler kazandırıp modernize ediyoruz. Uçaklarımızı memleketler arası seyrüsefer gereksinimlerine uyumlu, yüksek harekat aktifliğine sahip çok hedefli vazife bilgisayarı ve yer misyon planlama sistemi bulunan, gece görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemleriyle donatılmış olarak Komutanlığımıza teslim ediyoruz. Türk savunma endüstrisi olarak havadaki gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu